loading

Sorunuzu Gönderin!

Sizin de sormak istediğiniz, merak ettiğiniz bir konu varsa bana gönderip yanıt alabilirsiniz.

  Sorunuz kaydedildi, yanıtlandığında bu sayfada görüntülenecektir.

  Cevaplanan Sorular…

  • Ziyaretçi asked:
   Çift çene ameliyatı olmadan da teller ile erişkin ortodonti tedavi yapılabilir mi
   • Dr. Cüneyt Keskin replied:
    Merhaba, Çene ameliyatı gerekmeden de Ortodontik tedavi yapılmaktadır, fakat çene ameliyatının tedaviniz için gerekli olup olmadığına detaylı ağız içi muayene ve röntgen analizi sonucunda karar verilmesi gerekmektedir.
  • Ziyaretçi asked:
   Merhaba 19 yasındayım en ön üst dişlerimin arasında bir köpek dişi var bu dişi çekip tel taktırarak aradaki boşluğu kapatabilirmiyiz diş sağlam ama görünüş olarak kötü en ön 2 disimin tam ortasında köpek dişi çıkt
   • Dr. Cüneyt Keskin replied:
    Merhaba, Ön iki dişin arasından çıkan diş +diş yani fazla diş (meziodens denir). Ortodontik olarak tedavisi mümkündür.
  • Ziyaretçi asked:
   Alt çenem üst çeneye göre biraz daha önde ve bu sebebten dolayı konuşma bozukluğu,yemek yerken lokmaları yeteri kadar çiğnememeye ve bundan dolayı kilo alma bunun tedavisi ve süresi ve ücreti hakkında bilgi almak istiyorum.
   • Dr. Cüneyt Keskin replied:
    Merhaba, Alt çenenizin önde olmasından dolayı yemek yiyememe ve konuşma problemi olduğuna göre bu miktar biraz değil 1 cm’e yakın olması gerekir ki, bu da zor bir tedavi demektir. Böylesi ciddi bir sorunun çözümünün burada size sunulması da yanıltıcı olur. Muayeneniz için her zaman bekleriz.
  • Ziyaretçi asked:
   Merhaba Cüneyt Bey ben 26 yaşındayım. Alt çenemde ön iki dişte diş eti çekilmesi var. Ayrıca alt çenemdeki dişlerim çok seyrek. Ben tel taktırmak istedim fakat doktorum ”tel takarsak çekilen dişlerin düşer” dedi. Bana da mantıklı geldi güçlü olmadıkları için. Ama doktorum çözüm üretmedi. Güzel görünen dişlere sahip olmam imkansız mı çekilmeden dolayı? Düşene kadar beklemeli miyim? Düştükten sonra ne yapacağım? Bilgilendirirseniz çok sevinirim.
   • Dr. Cüneyt Keskin replied:
    Merhaba, Çözüm üretilmesini beklemekle haklısınız.Tel takarsak dişleriniz düşer yaklaşımı çok doğru değil.Zaten tel takmakla diş düşecekse o dişten bir hayır da gelmez. Esasen herşeyin bir sebebi olduğundan yola çıkarak, alt iki dişinizdeki dişeti çekilmesinin nedeni bence oradaki erken temaslar.Sizin alt dişlerinizdeki eksiklikler ,örtülü kapanışa ve bu da dişlerinizde erken temasa yol açıyor. Dolayısıyla size ortodontik tedavi yapılması doğru olur.
  • Ziyaretçi asked:
   Merhaba, 18 yaşındayım. Ön iki dişimde çarpışıklık var ve bunun için ortodontiye gittiğimde bana arka birkaç dişimin çekilip çenemin genişletilmesi gerektiğini ve telin öyle takılmasını söyledi. Kendi dişlerimi çektirmek istemiyorum. Çektirmeden tel takılmıyor mu?
   • Dr. Cüneyt Keskin replied:
    Merhaba, Ortodontik tedavide diş çekimine karar vermede , mevcut çapraşıklığı oluşturan yer darlığı miktarına göre karar verilir. Yani yer darlığı miktarınız çoksa dr çekim önermiş olabilir. Tedaviniz çekimsiz yapılır mı , bunun cevabı ancak yapılacak tetkiklerle verilebilir. ÇEKİMİN MUTLAKA GEREKLİ OLDUĞU BİR AĞIZDA ÇEKİMSİZ TEDAVİ YAPILMASI YARARDAN ÇOK ZARAR GETİREBİLİR.
  • Ziyaretçi asked:
   Doktor bey dislerim bu sekilde hareketli apareyi kullanali 4ay oldu doktor kesin cozum olur diyor ama benim umudum yok sizce sonuc ne olur 20 ay daha disimde duracak dis eti tedavisi icinde andorex die fisfis verdi yardimci olurmusunuz
   • Dr. Cüneyt Keskin replied:
    Merhaba, Periodontal sorunlarınız inanılmaz.Bu haldeyken ortodontik tedavi yapmaya çalışmak hata!! Çağraşıklığınızı hareketli aygıtlarla düzeltmeye çalışmak da ayrı hata!! Yapılan işlerin al birini vur ötekine!! Bu dişetlerini sadece andorex le tedavi etmeye çalışmak daha başka hata!!
  • Ziyaretçi asked:
   Merhaba Cüneyt bey ben 24 yaşındayım ortodontik tedavi göreceğim ama üst çenem- de darlık olduğunu söyledi doktorum öncelikle üst çene genişletme işlemi uygulayaca- ğını söyledi bu işlemin yetişkinlerde uygun olup olmadığını öğrenmek istiyorum. şimdiden bilgileriniz için çok teşekkürler.
   • Dr. Cüneyt Keskin replied:
    Merhaba, Benim diğer yazılarımda da ısrarla vurguladığım bir konudur bu.Günümüzde maalesef nedereyse herkese genişletme yapacaklar. Bilmiyorum belki gerçekten çok zor bir ağızdır ve mutlaka expensiyon dediğimiz çene genişletilmesine ihtiyacınız vardır. Ama tekrar söylüyorum 25 yıldır sadece ortodonti yapan bir dr olarak ; ben bunca yıldır sadece zorunlu kaldığım birkaç hastada genişletme yapma ihtiyacı hissettim. Bu arada erişkinlerde de zorunluysa yapılabilir fakat kortikotomi işlemi işlemiyle beraber uygulanmasının daha faydalı olacağı görüşündeyim.
  • Ziyaretçi asked:
   Merhaba ben 21 yaşındayım dişlerim çokca ayrık bu yüzden dil yapım değişti . dilimin ön tarafları pürüzsüz değil yara gibi pıtırcıklar var bu ayrık dişlerim yüzünden. yapabileceğim bir şey var mı?
   • Dr. Cüneyt Keskin replied:
    Merhaba, Dişlerinizin aralarındaki boşluklar nedeniyle dilde oluşan şekil bozukluklarını normal karşılamak lazım. Ortodontik tedavi ile boşluklar kapatılır ve rahat edersiniz.
  • Ziyaretçi asked:
   Merhaba Doktor Bey, Benim sağ çenemde eklem yerinde ağrı var. Çenemi hareket ettirirken eklem yerinden ses geliyor bazen. Ağzımı çok fazla açamıyorum. Nasıl bir tedavi izlenmesi gerekiyor? Bilgilendirirseniz memnun olurum.
   • Dr. Cüneyt Keskin replied:
    Merhaba, Eklem ağrısı sıkıntılı bir durum.Eklem sorununu neyin oluşturduğunun saptanması doğru tedavi yönteminin belirlenmesi için çok önemli. Çekimi yapılmış bir dişin boşluğu, yüksek bir dolgu , tek taraflı çiğneme , dişlerinizdeki çapraşıklıklar ve daha birçok şey sebep olabilir. Arzu ederseniz kliniğimizden ücretsiz muayeneniz için randevu alabilirsiniz.
  • Ziyaretçi asked:
   Merhaba Cüneyt bey, bn 27 yaşında bir bayanım ve bu güne kadar açıkcası hep korktum bi şekide diş konusunda kendimi erteledim,geçtiğimiz günlerde bi ortodontise gittim en sonunda, ama karşılaştığım şey sadece diş teli deyil aynı zamanda çene operasyonu olduğunu söylediler,açıkcası çenemden şikayetçi olduğum söylenemez ama çene bozukluğu var olduğunda dişlerde ortodonti tedavisiye düzelme gözlenmezmi,illakı ameliyat şartmıdr cevaplarsanız sevinirim teşekkürler
   • Dr. Cüneyt Keskin replied:
    Merhaba, Şu anda kliniğimdeki devam eden hastaların neredeyse % 10 u çene ameliyatını istemeyip, sadece ortodontik tedavi ile alınacak geçerli ve kabul edilebilir bir sonuca ulaşmak siteyen kişilerdir. Fakat tabii ki çok şiddetli ve cerahi tedavi yapılması şart olan hastalarımızı ayrı tutmak isterim. Demem o ki hafif sınırlarda iskeletsel bozuklukları ameliyatsız düzeltebiliyoruz.
  • Ziyaretçi asked:
   Apareyimi taktıralı 9 gün oldu. Azı dişlerim öndeymis ve damağımda açısal genisleme yapılması gerekiyormus bu yüzden aparey taktım. Hicbir sey ciğneyemiyorum ön dislerim ile idare ediyorum. Sürekli sıvı gıda tüketiyorum çok zor ve sıcıkı bir durum. Bununla beraber boğaz,kulak ve baş ağrılarım oluyor. Ağrı kesici icip duruyorum. Ağrılarım normal mi? Bazen dayanılmaz oluyorlar ve yüzüm şişiyor. Arkadaslarım apareyin yanlıs takılmıs olabileceğini söylüyor. Sizce ne yapmalıyım ağrılarım geçer mi hep devam eder mi?
   • Dr. Cüneyt Keskin replied:
    Merhaba, Yine bir çene genişletilmesi sorunuyla karşı karşıyayız. Size uygulana çok gereklimiydi bilmiyorum. Ama artık neredeyse rutin olarak her hastanız ağzına bir genişletle aygıtı takılıyor. Bunların kullanımı gerçekten zor. Uzmanların empati yapmalarını ve kendi çocuklarına bunu takarlarmıydı nir düşünmelerini isterim. Siz 9. gündesiniz artık bu ağrıların geçmesi gerekiyor. Geçmiş olsun . Yardıma ihtiyacınız olduğunda paylşabilirsiniz.
  • Ziyaretçi asked:
   Teşekkür ederim son olarak sormak istediğim şey teferruat derken yani çene genişletme işlemi sorun olur mu ?
   • Dr. Cüneyt Keskin replied:
    Merhaba, Ben 25 yıldır ortodontik tedavi yapıyorum fakat daha önceki yazılarımda da belirttiğim gibi hızlı çene genişletme işlemini bir kaç hastada çok zorunlu durumlarda uygulamışımdır. Ancak diğer hekimlerde muayene olup gelen hastalarım daha önce hep genişletme yapılacağının söylendiğini aktarıyorlar. Teferruat dediğim ben zaten nornal tellerle istediğim genişletmeleri zaten (çoğu zaman )yapabiliyorum ve özellikle bilmeniz gereken extra bir aygıt gerekmiyor.
  • Ziyaretçi asked:
   Hocam merhaba, Ben 18 yaşındayım ve malesef ailem küçüklükten diş fırçalama alışkanlığı kazandırmamış bana. Şuan onun sıkıntısını çekiyorum. İlk önce dişleğim onu söyleyeyim.Ve çok rahatsızım gülerken kafamı eğiyorum utancımdan.Asosyal bir insan oldum çıktım. Ayrıca 2 ön dişimde aşınma var asitlenme gibi birşey.Arka 4 dişimde inanılmaz ağrı var üstüne birşey bastıramıyorum ve hava alsa da ağrımaya başlıyor.Soğuk su zaten ağrıtıyor. Ve diş tedavisinden inanılmaz çok korkuyorum ağrısından dolayı. Birde bunun maaliyeti tahminen ne olur ? Ailem bunu ödeyemezse SGK vs. birşeyler yokmudur?
   • Dr. Cüneyt Keskin replied:
    Merhaba, Anladığım kadarıyla sorun hem dişlerinin konumlarında , hem de yapılarında.Yani önce tedavilerin ve temizliklerin yapılması sonra da tel tedavisi olman gerekiyor. Diş hekiminden korkmak seni daha kötü tecrübelere götürür.Zaten çoğu işlem anestezi altında olduğu için hiçbir şey hissetmiyeceksin. SGK kullanmak isterseniz hastaneleri tercih etmenizi öneririm.( 18 yaş sonrası senin işlemlerin ödenir mi , bunu soruşturun)
  • Ziyaretçi asked:
   Merhaba Cüneyt bey ben 25 yaşındayım ve ben kendimi bildim bileli hep gülmekten kaçınırım gülümsemesi güzel olan bayanlara hep imrenerek bakarım evden çıkmak bile istemedigim zamanlar bile oluyor dişlerimde ön kısmında seyreklik oldugu yetmezmiş gibi birde eksiklikler var okadar utanıyorumki gülerken onun için hep kapalı gülerim aslında çirkin bir bayan deyilim ama dişlerimin görünüşü benim pskolojimi bozdu ne yapmam gerektigini bilmiyorum. ve size üst 6 tane dişlere tel takılırmı diye sormak istedim lütfen bana cevap verin
   • Dr. Cüneyt Keskin replied:
    Merhaba, Dişlerinizdeki bozuklukları psikolojinizi bozacak kadar dert ediyorsanız bir an önce tedaviye başlamanızı öneririm. Gerekli tedavilerin yapılması ile en kısa zamanda istediğiniz gülümsemeye kavuşacaksınız. Yalnız anlamadığım bir çok sorun sayıp sonra 6 dişe tel takılır mı diye soruyorsunuz. Eğer dişlerinizi yaptırmaya karar verdiyseniz hekiminize güvenin ve bırakın ne gerekiyorsa onu yapsın.
  • Ziyaretçi asked:
   Diş tedavisi için doktora gittim. Tel taktırmak istiyordum. Doktorumda dişlerim için tel takılması gerektiğini söyledi. Geçen hafta kalıp aldı. Ve bu haftada teli takıcak. Protez tel takacağını söyledi. Ayrıca 2 ay takılı kalacağını belirtiler. Sizce 2 ay da diş teli tedavisi uygunmudur? Ayıca Protez diş teli hakkında bilgi verirseniz sevinirim. Çok teşekkürler..
   • Dr. Cüneyt Keskin replied:
    Merhaba, Protez diş teli ile ifade etmek istediğiniz ; hareketli , takıp çıkartılabilen ortodontik aygıtlardır. Biz ortodontistlerin diş düzeltmek için fazla tercih etmediğimiz aygıtlar. Zira tedavi sonuçları başarılı olmuyor. Bu tür aygıtları daha çok uzman olmayan hekimler kullanırlar. Ölçü alıp teknisyen ne yaparsa o da hastasına takar. Defalarca belirttiğim gibi ortodontik tedaviyi bir ortodontiste yaptırmakta fayda var. Ortodontist olmayan bunu bedava yapmıyor ki , niye tercih edilir anlamıyorum. Lütfen kendi iyiliğiniz için hekime siz bu işin uzmanı mısınız diye sorun.
  • Ziyaretçi asked:
   Mrb benim üst dişlerimin arasında boşluk var doktora gittim tel tedavisine başladk doktorum hareketli aparey denilen takıp çıkarılan tel verdi bir sene bunu kullnmam gerektiğini söyledi genelde herkes sabit tel kullnıyo benimde aklımda soru işareti kaldı sizce bu şekilde dişlirim düzelir mi
   • Dr. Cüneyt Keskin replied:
    Merhaba, Biraz önce cevapladığım bir başka okurumuza da aynı şeyleri ifade ettim. Dişlerinizi düzelttirmek için gittiğiniz hekim ortodontist mi ? Genelde pratisyen hekimler hastadan aldıkları ölçüyü teknisyene göndererek aparey yaptırtırlar ve bunları Uygularlar. Tabii hareketli aygıtlar sabit tedavi gibi başarılı sonuç vermezler. Üst dişlerinizin arasındaki boşluklar her zaman kolayca kapatılacak kadar masum olmayabilirler !!
  • Ziyaretçi asked:
   Merhana Cüneyt Bey.25yaşındayım ve üst dişlerimin ayrık olması nedeniyle ortadontik tedaviye başladım.Doktorum alt çenemde de darlık olduğu için sağ ve sok arka azı dişlerimi çektikten sonra hareketli aparey ile tedaviye başladı.Ancak alt üst apareyletimden üst olanı kullanamıyorum.Yutkunmada zorluk bununla beraber de mide bulantısı yaşıyorum.Açıkçası araştırmalarımdan sonra bu yöntemin çene darlığı için kullanıldığını gördüğümde pek de içine sinmedi.Çünkü ben zaten dişlerimin ayrık olmasından şikayetçiyim ve alt çenemden de iki diş çekildi.Eğer çenem daha fazla genişleyecekse dişlerim nasıl birleşecek? Yardımcı olursanız sevinirim.Teşekkür ederim.
  • Ziyaretçi asked:
   Mrb dr. bey ben 31 yaşındayım benim üst çenem alt çeneme göre daha dar bu yüzden alt çenem çıkık.Ama ben ameliyat olmak istemiyorum. Bu durumun tel yada operasyon dışında başka şekilde tedavi şansı yok mudur?Bilgi verirseniz çok sevinirim.Şimdiden teşekkürler.
  • Ziyaretçi asked:
   Merabalar Hocam,yaklaşık 2 yıl önce ortadonti tedavim bitti,doktorumun verdiği plakları birsüre taktım ama dişlerimin düzeldiğini görünce takmayı bıraktım.şimdi ön dişlerimde hafif bi açılma var.Acaba plaklarımı tekrar takmam bi fayda sağlarmı.(Denemek için bi yarım saat kadar taktım ama bayağı bi sancı yaptı)Ne yapmam gerekiyor?
   • Dr. Cüneyt Keskin replied:
    Merhaba, Ortodontik tedavi sonrasındaki bozulmaların en büyük nedeni tedavi sonrasında yetersiz pekiştirme aygıtlarının kullanımıdır.Pekişmeyen dişler bir süre sonra bozulmaya başlar.Apareyinizi hala kullanabiliyorsanız oluşan ağrıya karşın günde birkaç saatten başlayıp giderek arttırarak kullanırsanız bir düzelme beklenebilir.Ama en iyi çare tedaviyi yapan doktorunuzu bir kez daha ziyaret etmeniz.
  • Ziyaretçi asked:
   Merhaba benm dişlerimde hassasiyet problemi var soğuk sıcak tatlı yediğimde çok sızlıyor çok kötü oluyo ne yapmalıyım lütfen yardım edin
   • Dr. Cüneyt Keskin replied:
    Merhaba, Diş hassasiyeti çürük dişlerden, çekilmiş diş eti nedeni ile dentin hassasiyetinden, aşınmış dişlerden vb. birçok şeyden kaynaklanabilir.Doğru tedavi doğru teşhis ile mümkün.Flor uygulamaları da sorununuza çare olabilir.