loading

Görünmeyen Teller (Lingual Tedavi)

Görünmeyen Teller

Lingual diş telleri, geleneksel diş telleriyle aynı amaca hizmet eder, ancak dişlerin önüne değil arkasına (dil ve damak tarafından) yerleştirilir. Bu yüzden dişlerini tel görünmeden düzeltmek isteyenler için harika bir kozmetik alternatif sunuyorlar.

Lingual Diş Teli Tedavi Süreci nasıldır?

Lingual diş telleri için süreç basittir. Diş hekimi dişlerin ölçüsünü alır ve bu ölçü daha sonra diş laboratuvarına gönderilir ve kişiye özel braketler oluşturmak için kullanılır. Bu süreç yaklaşık altı hafta sürer. Tamamlandığında, ortodontistiniz diş tellerini dişlerinizin arkasına yapıştırmak için özel bir yöntem kullanacaktır. Lingual diş telleri, geleneksel diş tellerinin yaptığı gibi çalışır. Doğru pozisyona geçmelerine yardımcı olmak için dişlere hafif ama sürekli baskı uygularlar. Tedavi, hastanın dişlerindeki veya ısırığındaki aşırı kalabalıklığın şiddetine bağlı olarak 1-2 sene sürebilir.

Lingual Braketler Size Uygun mu?

Lingual Braketler Size Uygun mu?

Profesyonel bir görünümü korurken dişlerinizi düzeltmek istiyorsanız lingual tedavi ile dişlerinizi düzeltmek mümkün.
Geleneksel diş tellerinin engel olacağı bir nefesli çalgı çalıyorsanız
Temas sporlarıyla uğraşıyorsanız lingual tedaviyi düşünebilirsiniz.
Lingual braketlerin uygulanmasında genellikle erişkin bireyleri tercih ediyoruz. Diş gıcırdatma sorunu olan kişiler de lingual diş teli uygun değildir.

Lingual Braketleri Geleneksel Braketlerden Farklı Kılan Nedir?

Görünümün ötesinde, lingual diş telleri birkaç yönden geleneksel diş tellerinden farklıdır. Bu özel yapım diş telleri genellikle geleneksel diş tellerinden daha pahalıdır. Sizin için geleneksel ve lingual diş telleri arasındaki fiyat farkı konusunda bir diş hekimine danışmanız en iyisidir.
Lingual apareyinizi taktıktan sonraki ilk birkaç hafta dilinize yakın olması nedeniyle bazı günlük alışkanlıklarda ve konuşmada zorluk yaşayabilirsiniz. Lingual diş teli olan kişilerin, geleneksel diş tellerine kıyasla bu diş tellerine alıştıkları ilk ayda yeme güçlüğü yaşama olasılıkları daha yüksekti. Yeme ve konuşma alışkanlıklarınız büyük olasılıkla lingual diş tellerine sahip olduğunuz ilk ay içinde uyum sağlayacaktır.

Dişlerinizi Lingual Tellerle Temizleme

Hangi diş telini seçerseniz seçin, dişlerinizi temiz tutmak çok önemlidir. Yiyecekler braketlere ve tellere sıkışır ve diş çürümesine yol açan plak oluşumuna neden olabilir. Her yemekten sonra dişlerinizi fırçalamak en iyisidir. Her dişi diş eti hizasında ve diş tellerinin braketlerinin üstünde ve altında fırçaladığınızdan emin olun. Lingual diş telleri dişlerinizin arkasında olduğu için ağzınızın o bölgesine özellikle dikkat etmelisiniz. Dar uçlu bir diş fırçasının dişlerinizin arkasına erişmeyi kolaylaştırdığını görebilirsiniz.

Lingual diş telleri ne için kullanılır?

Avantaj estetiktir! Dişleri minimum düzleştirmeye ihtiyaç duyan bir genç veya yetişkin olduğunuzu ve görünümleri nedeniyle geleneksel “tren yolu” diş tellerini takma konusunda isteksiz olduğunuzu varsayalım. Bu durumda lingual diş telleri sizin için ideal bir seçenek olabilir. Diş teli kullanan yetişkinlerin tedavi süresinin bazen çocuklara göre daha uzun olduğunu unutmayın. Yine de, lingual diş telleri daha uzun süreli tedaviye değer olabilir. Muhteşem, düz bir gülümsemeye sahip olacaksınız ve gününüze kimse diş teli taktığınızı fark etmeden devam edebileceksiniz!

Sizi arayalım