loading

Şeffaf Plak Tedavileri

Şeffaf Plak Tedavileri

Invisalign, metal diş telleri kullanmadan dişleri düzelten bir ortodontik tedavidir. Invisalign, dişlerinizi kaplayan ve zaman içinde nazikçe doğru pozisyona çeken özel yapım şeffaf diş telleri serisidir. Şeffaf oldukları ve takıp çıkarılabildikleri için geleneksel metal diş tellerinden daha az fark edilirler.

Çoğu insan gülümsemesini iyileştirmek ister ancak geleneksel metal diş tellerinin tek seçenek olduğunu düşünür. Invisalign şeffaf diş telleri ile tedavi sırasında gülümsemenizi azaltacak metal braketler veya teller yoktur. Invisalign şeffaf diş telleri ile dişleriniz, geleneksel diş tellerinin gerektirdiği sürenin yarısında rahat, güzel ve hassas şekilde hizalanabilir. İster genç çocuğunuz için ortodontik tedaviyi araştıran bir ebeveyn olun, ister yıllarca tedaviyi erteleyen bir yetişkin olun, Invisalign etkili ve gizli bir çözümdür.

Invisalign Hammadesi Nedir?

Invisalign şeffaf plaklar BPA içermeyen plastikten yapılmıştır ve geleneksel metal diş tellerinden çok daha rahattır. Bu özelleştirilmiş şeffaf plaklar, dişlerinizi düzeltmek ve size her zaman istediğiniz güzel gülümsemeyi vermek için kullanılır. Invisalign şeffaf plakları almadan önce, gülümseme hedeflerinizi ve tedavinizden neler bekleyebileceğinizi tartışmak için bizimle bir görüşme yapacaksınız.

Invisalign Süreci Nasıl İşler?

Invisalign sizin durumunuz için uygunsa, size özel bir tedavi planı oluşturmak için röntgenleri ve dişlerinizin 3 boyutlu modelini kullanacağız. Tedavi planı, dişlerinizin nasıl yer değiştirmesi gerektiğini ve onları doğru bir şekilde hizalamanın ne kadar süreceğini belirler. Dişlerinizin röntgeni, 3D modeli ve resimleri, kişiselleştirilmiş plaklarınızın üretildiği Invisalign laboratuvarına gönderilir. Dişlerinizin 3 boyutlu modeli ayrıca Invisalign’ın ortodontik sorunlarınızı aşamalı olarak nasıl düzelteceğini görmenizi sağlar

Invisalign’ı Günlük Hayatta Nasıl Kullanacağım?

Plaklarınızı tüm gün, yemek yediğiniz, diş ipi kullandığınız ve dişlerinizi fırçaladığınız zamanlar dışında her gün takacaksınız. Invisalign diş telleri çıkarılabilir olduğu için gün içinde ihtiyaç duyduğunuz her an kısa bir süreliğine diş tellerini çıkartabileceksiniz.

Invisalign takmak kolaydır ve normal gününüze sorunsuz bir şekilde uyar. Hizalayıcılarınızı aldığınızda, şeffaf diş tellerini dişlerinizin üzerine yerleştireceksiniz. Her bir plak setini iki hafta boyunca takacaksınız ve ardından bir sonraki plak setine geçeceksiniz. İlk başta, plaklarınız dişlerinizi nazikçe ve hassas bir şekilde hareket ettirmek üzere tasarlandıkları için sıkıca oturacaktır. Birkaç gün sonra dişleriniz yavaş yavaş yeni bir pozisyona geçecektir. Bir süre geçtikten sonra plaklarınızın biraz gevşediğini fark edeceksiniz. Gevşek hissetmeye başlasalar bile, onları erken değiştirmeyin. Onları iki hafta boyunca takmanız gerekmektedir. Bu, dişlerinize ve diş etlerinize yeni pozisyona uyum sağlamak için zaman verir. Hizalayıcıları çok erken değiştirmek tedavi planınızı etkileyecektir.

Her altı haftada bir, plaklarınızı ve tedavinizin ilerlemesini kontrol etmek için muayenehanemizde bir randevunuz olacak. Bu kontroller ayrıca plaklarda veya tedavi planınızda herhangi bir ayarlama yapılması gerekip gerekmediğini belirlememize yardımcı olur.

Invisalign ile Nasıl Hissedeceksiniz?

Dişlerinizin yeni bir pozisyona geçtiğini unutmayın, bu nedenle özellikle ilk plak setinde hareket ederken hafif bir rahatsızlık hissedebilirsiniz. Yeni bir plak seti taktığınızda dişlerinizde hissedeceğiniz baskı birkaç gün içinde yavaş yavaş azalacaktır. Önemli bir rahatsızlık veya ağrı hissederseniz, bizi arayın. Uygun bir uyum sağlamak için dişlerinize, diş etlerinize ve hizalayıcılarınıza bir göz atmak için sizinle bir randevu ayarlayacağız.

Tedaviniz Ne Kadar Sürecek?

Ortalama Invisalign tedavi süresi bir yıldır ancak tedavi süresi her kişinin yaşına ve özel ihtiyaçlarına göre değişiklik gösterecektir. Her vaka farklıdır, bu nedenle dişleriniz incelendikten ve dijital görüntüler çekildikten sonra tahmini bir tedavi süresi alırsınız.

Invisalign Tedavisi Tamamlandıktan Sonra Ne Olur?

Herhangi bir ortodontik tedaviden sonra, ister Invisalign ister başka bir şey olsun, bir tutucu takmanızı öneririz. Dişlerinizi aynı hizada tutmak için bir tutucu tasarlanmıştır. Onsuz, dişleriniz yavaş yavaş eski konumlarına geri dönebilir. Dişleriniz kaymaya başlarsa, onları yeniden konumlandırmak için geçici olarak yeniden hizalayıcı takmanız gerekebilir. Bireysel ihtiyaçlarınız için hangi tip tutucunun en iyi olduğunu belirleyeceğiz.

Invisalign'ın Geleneksel Diş

Tellerine Göre Avantajları

Sizi arayalım