loading

Erişkinlerde Ortodonti

Erişkinlerde Ortodonti

Çarpık, çapraşık veya aralıklı dişleri düzelterek  özgüveninizi geliştirmek için asla geç değildir! Ve çoğu zaman yetişkinler için kozmetik kaygıların çok ötesine geçen sorunlar onları ortodontik tedaviye yönlendirir. Gülümsemenizi estetik amaçlarla değiştirmeyi ya da ısırma ve çene uyumunuzla ilgili uzun süredir devam eden sorunları düzeltmeyi düşünüyorsanız, özel ortodontik tedavi size harika görünen ve hissettiren bir gülümseme verebilir!

Tedavi için seçeneklerim nelerdir?

Harika görünme yolunda iyi görünmek hiç bu kadar kolay olmamıştı. Son zamanlardaki ortodontik gelişmelerle artık her zamankinden daha fazla yetişkin tedavi seçeneği var. Bunların çoğu etkili, daha az fark edilir tedavi ve daha fazla konfor sağlar. Ortodontistiniz, hedeflerinize, ihtiyaçlarınıza ve yaşam tarzınıza en uygun seçenekler hakkında size danışacaktır, ancak burada en yaygın seçeneklerden bazıları verilmiştir.

Invisalign® şeffaf hizalayıcılar
Yetişkinler için en popüler seçenek olan Invisalign® şeffaf plaklarla tedavi, dişlerinizi ve çenenizi kademeli olarak istenen konuma hareket ettiren bir dizi kişiye özel tepsi oluşturmak için dişlerinizin 3 boyutlu görüntüsünü kullanır. Ortodontik cihazlarınızın görünürlüğü konusunda endişeleriniz varsa, bu en gizli tedavi şekli sizin için mükemmel bir seçim olabilir!

Geleneksel metal diş telleri
Bir yetişkin olarak metal diş telleri düşüncesi herkese hitap etmese de, yetişkinler için geleneksel diş telleri olağanüstü tedavi sonuçları sağlar ve belirli ortodontik sorunlar için en etkili seçim olabilir. Günümüzde diş telleri her zamankinden daha küçük ve daha rahattır ve daha fazla yetişkin tedavinin hızına bağlı olarak geleneksel metal diş tellerini tercih etmektedir.

Seramik diş telleri
Seramik diş telleri, geleneksel diş tellerinin faydalarını arayan ancak daha az dikkat çeken bir tedavi isteyen yetişkinler için de popüler bir seçenektir. Seramik diş telleri, metal diş tellerini diş renginde seramik braketlerle değiştirerek doğal diş renginizi taklit ederek daha az fark edilir hale gelir. Seramik braketlerde temizlik özellikle önemli olacaktır, çünkü tıpkı doğal dişleriniz gibi bazı gıdalar seramik braketleri daha kolay lekeleyebilir.

Ortodontik tedavi yetişkinlerde nasıl farklılık gösterir?

Yetişkinler için ortodontik tedavide, dişler ve çeneler, ortodontik cihazlarının zaman içinde üzerlerine uyguladığı hafif baskıya tepki olarak, çocuklarda ve gençlerde olduğu gibi istenen pozisyona taşınır. Ancak yetişkinlerde dişler ve çene kemikleri artık gelişmediğinden, kemik yoğunluğu daha az olan genç hastalara göre tedavi biraz daha uzun sürebilir.

Sigara içmek, dilinizi itmek (yutarken dilinizi dişlerinizin arasına sokmak) ve dişleri sıkmak veya gıcırdatmak gibi alışkanlıklar da yetişkin ortodontik tedavisinin süresini ve sonucunu etkileyebilir. Ağır vakalarda, ortodontistinizin istediğiniz sonuçları elde etmek için diş hekiminizle birlikte çalışması veya bir uzmana başvurması gerekebilir.

Tedavi İçin Geç Kaldığınızı Düşünmeyin

Günlük yaşamınızda, düğün gibi özel etkinliklerde ve profesyonel kariyerinizde kendinden emin, sağlıklı bir gülümsemenin değeri nedir?

Diş telleri veya Invisalign şeffaf plaklarla özel ortodontik tedavi ile elde edilen gelişmiş bir gülümseme, psikolojik ve fiziksel sağlık yararları ve yaşam kalitesinin artmasını sağlayacaktır. Araştırmalar, sağlıklı, düz gülümsemelerin ilişkilerde, sosyal durumlarda, iş hayatında ve kariyerinizde güven ve özsaygı uyandırdığını ve çapraşıklık veya çarpık dişlerden utanan kişilerin mükemmel dişlere sahip olanlar kadar sık ​​gülümsemediğini gösteriyor.

Maloklüzyon olarak bilinen kötü bir ısırık, anormal çene ağrısı ve baskısı da yaratabilir. Tedavi edilmediği takdirde diş çürümesine, diş eti hastalığına, çiğneme zorluğuna ve diş minesinin anormal şekilde aşınmasına neden olabilir. Ayrıca baş ağrısı, migren ve TME ağrısı yaşayabilirsiniz. Uzman ortodontik tedavi, ağrıya neden olan baskıyı ortadan kaldırarak bu sorunları hafifletir.

Araştırmalar ayrıca ortodontik tedavinin uyku apnesine yardımcı olabileceğini ve çiğneme ve konuşma yeteneğinizi geliştirebileceğini öne sürüyor. Bu, daha düz dişleri ve uygun çene hizalamasını genel sağlık ve zindeliğinizin hayati bir bileşeni haline getirir.

Ortodontik tedaviye yapılan bir yatırım, uzun vadeli sağlığınıza yapılan bir yatırımdır ve ayrıca yaşamınız boyunca diş ve sağlık bakımına harcayacağınız miktarı önemli ölçüde azaltacaktır. Daha sağlıklı, daha rahat bir ısırık elde edecek, ömür boyu sürecek acılardan kaçınacak ve ömür boyu daha mutlu, daha kendinden emin gülümsemelerin tadını çıkaracaksınız.

Diş Telleri Yüzümü Değiştir mi?

Tipik olarak, yetişkinler için diş telleri, düzeltmeden sonra daha dengeli ve uyumlu bir görünüm fark edebilirsiniz, ancak hala gelişmekte olan gençlere göre yüz yapısını daha az etkiler. İlk dengesizlik ne kadar şiddetli olursa, değişim o kadar büyük olur. 

Bu nedenle tedavinizi planlarken yüksek nitelikli bir ortodontistle çalışmak çok önemlidir.

Sizi arayalım